Results

British Championships

Age Group Championships

European Team Championships

European Individual Championships

World Championships 

Veterans Winton Cup

West Midlands Open

Veterans London Spring Open

Leeds Open

Hampshire Open


Hall Of Fame - Past Champions Of BVF

Past Results

2017 British Championships

Entries by Weapon

Weapon        2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009     
MF 49 52 56 51 44 46 48 45 38
ME 73 68 77 72 53 53 55 50 43
MS 40 47 53 43 31 34 41 37 33
WF 28 32 28 27 19 22 18 20 16
WE 33 42 34 29 31 28 27 37 28
WS 23 24 19 20 18 16 20 21 22

2016 Age Group Championships

Results (Excel)


2016 European Team Championships

Held in Medway, UK 5-8 May 2016

Rules are teams of 3 plus up to two reserves.

For a Veterans team the team on the piste must be of Cat 1 and Cat 2 with at least one cat 2.
For a Grand Veterans (GV) team the team on the piste must be of Cat 3 and Cat 4 with at least one cat 4.


GBR Medals:

 

Results

 


2015 European Individual Championships

Held in Porec, Croatia, 14-17 May 2015

                           2015    2013    2011    2009    2007    2005    2003    2001     
Weapon Entries 1146 1215 831 853 629 422 493 395
Countries represented 34 32 30 30 26 24 21 18
MF 228 217 138 145 117 81 100 94
ME 428 498 314 342 248 152 219 195
MS 177 169 121 97 79 51 78 66
WF 75 94 93 93 76 52 79 65
WE 162 158 116 128 88 64 21 73
WS 76 79 49 48 21 22

Medal Table

  Gold Silver Bronze  
ITA 8 8
5
21
FRA 5
2
6
13
GER45
15
24
RUS 3 2 3 8
GBR3
2
2
7
FIN1102
HUN
1
4
5
AUT 112
DEN

1
1
2
UKR

1

1
ESP 
33
BLR


2
2
POL


2
2
LUX


1
1
MKD   1
SRB


1
1
SWE  11





  24 24 48  96

Results


Men's Foil

Category 1 (60)
 1   BEAURENAULT Bertrand   FRA   
 2   CAMBON Lionel          FRA   
 3   LACROIX Cyril          FRA   
 3   SITNIKOV Dmitriy       RUS   

Results in full

Category 2 (70)
 1   MIRALDI Fabio          ITA   
 2   VORONKEVICH Alexander  RUS   
 3   JAKOBY Udo             GER   
 3   KOLCHUK Aliaksandr     BLR   

Results in full

 
Category 3 (34) 1 WEDGE Paul GBR 2 TIBERI Francesco ITA 3 GALVAN Maurizio ITA 3 SCHAUM Berthold GER

Results in full

 
Category 4 (25) 1 AFTANDILOV Gari RUS 2 KLEIN Tomas GER 3 MUNSTER Reinhard DEN 3 SZENTKIRALYI Istvan HUN

Results in full

Women's Foil

Group 1 (33)
1   GANASSIN Martina        ITA   
 2   ATHENSTEDT-HEIGEL Kristina  GER   
 3   KOLLMETZ Hilke          GER   
 3   RODIONOVA Inessa        RUS   

Results in full

Group 2 (32)
 1   CHERNOVA Liudmila       RUS   
 2   MELANDRI Magda          ITA   
 3   REESE Steafanie         GER   
 3   SAFRONOVA Galina        RUS   

Results in full

Group 3 (18)
 1   WESSEL Ute              GER   
 2   SOMEROJA Marja-Liisa    FIN   
 3   GARDINI Iris            ITA   
 3   KIRCHEIS Astrid         GER   

Results in full

Group 4 (11)
 1   DEMAILLE Marie Chantal  FRA   
 2   ARSKAYA Nadezhda        RUS   
 3   HENDRICKS Judith        AUT   
 3   LORENZONI Giulia        ITA   

Results in full

Men's Epée

Category 1 (119)
 1   POENISCH Thomas         GER   
 2   OPANASENKO Mykola       UKR   
 3   MAGNI Gabriele          ITA   
 3   ZIELINSKI Dariusz       POL   

Results in full

Category 2 (139)
 1   MAGNI Luca              ITA   
 2   FERRO Cosimo            ITA   
 3   CALDERON Alvaro         ESP   
 3   LONGO Marco             GER   

Results in full

 Category 3 (76)
 1   FISCHER Volker          GER   
 2   ROMANELLI Carlo         ITA   
 3   GAUDRY Francois         FRA   
 3   SPELTZ Michel           LUX   

Results in full

Category 4 (50)

 1   CASSAGO Ermes           ITA
 2   MUNSTER Reinhard        DEN
 3   SUCHANEK Winfried       GER
 3   CHABOISSEAU Andre       FRA

Results in full

Women's Epée

Category 1 (84)
 1   USHER Georgina          GBR   
 2   ALLES Renate            GER   
 3   ANDRACSIK Emese         HUN   
 3   PREAUX Valerie          FRA   

Results in full

Category 2 (52)
 1   BOROWA Ewa              ITA   
 2   HOHLBEIN Frauke         GER   
 3   CANO Rosa               ESP   
 3   WARVSTEN Kerstin        SWE   

Results in full

Category 3 (27)
 1   SOMEROJA Marja-Liisa    FIN   
 2   ALBINI Adriana          ITA   
 3   CLAYTON Jane            GBR   
 3   HOFFMANN Ibolya         HUN   

Results in full

Category 4 (16)
 1   DEMAILLE Marie Chantal  FRA   
 2   MARTIN Brigitte         FRA   
 3   BENDER Elfi             GER   
 3   HAMANN Annegret         GER   

Results in full

Men's Sabre

Category 1 (54)

 1   NICASTRO Carlo          ITA
 2   TUCCILLIO Giuseppe      ITA
 3   MATRIGALI Camillo       ITA
 3   ESQUERRE Olivier        FRA

Results in full

Category 2 (51)
 1   NUMA Mauro              ITA   
 2   FEIRA CHOIS Alberto     ITA   
 3   HRUDZINSKI Aliaksandr   BLR   
 3   SRECKOVIC Nebojsa       SRB   

Results in full

Category 3 (33)
 1   PAROLI Giulio           ITA   
 2   ANTINORO Enrico         ITA   
 3   LOISEAU Eric            FRA   
 3   PREIS Paul              GER   

Results in full

Category 4 (20)
 1   BARON Peter             GBR   
2 OSBALDESTON William GBR
3 ANASTASOV Aleksandar MKD
3 PANZ Marian POL

Results in full

Women's Sabre

Category 1 (18)
 1   TILLIAKHODZHAEVA Zarina RUS   
 2   TANZMEISTER Dorothea    AUT   
 3   GRAUDINS Gunilla        GER   
 3   KOLLMETZ Hilke          GER   

Results in full

Category 2 (24)
 1   JANSHEN Friederike      GER   
 2   HUTCHISON Jane          GBR   
 3   GYIURKAN Judit          HUN   
 3   PADURA Ma José          ESP   

Results in full

Category 3 (12)
 1   AUBAILLY Corinne        FRA   
 2   HOFFMANN Ibolya         HUN   
 3   BENNEY Sue              GBR   
 3   JANSEN Karin            GER   

Results in full

Category 4 (9)
 1   DEMAILLE Marie Chantal  FRA   
 2   GREUNKE Brigitte        GER   
 3   BUNN Irina              GER   
 3   HAMANN Annegret         GER   

Results in full

 



2016 World Championships
Stralsund

The World Championships have Veterans events in 3 individual categories: 50-59 (Category A), 60-69 (Category B) and 70+ (Category C).

There is also a Team event where a team consists of 1 fencer from each category plus a resrve

Individual

Category C (70+)


  Malcolm Cawton
Gold Medal Mens Sabre
Category B (60-69)



Tony Bartlett
Silver Medal Mens Foil

Jenny Morris
Bronze Medal
Womens Sabre
Category A (50-59) Jane Hutchison
Bronze Medal
Womens Sabre

Team


MF (10)Gold MedalKiy/Troiano/Bartlett/Wedge/Causton/Bradbury
MS (10)Silver MedalRowlands/Howes/Prevett/Cohen/Cawton/Bornemisza
WS (5)Bronze Medal Hutchison/Narey/Brown (Silvia)/Morris/Shepherd-Foster/Brown (Sylvia)



2016 Veterans Winton Cup

1       South East
2 South West
3 North Britain
4 South
5 Yorkshire
6 North West
7 Midlands
8 East
9 Wales
10 London

Frank Mills Trophies

Mens Foil Adrian Griffin (S Region)
Womens Foil   Sheila Anderson (NB Region)

Full Results


2016 West Midlands Open

Mens Foil

Mens Epée

Mens Sabre

Womens Foil

Womens Epée

Womens Sabre

 


2014 Veterans London Spring Open

Mens Foil

Mens Epée

Mens Sabre

Womens Foil

Womens Epée

Womens Sabre

 


2012 Leeds Open

Mens Foil

 1   Nick Stokes
2 David Exeter
3 Jim Harris
3 Philip Westley
5 Jonathan Dawkins
6 Roman Seniuk
7 Gareth Smith
8 Brian Nesbitt
9 Frank Mills
10 David Bolt

Mens Epée

 1    Max Telfer
2 Simon White
3 Anton Pollard
3 Alastair Christie
5 Mark Richardson
6 Ellis Charlesworth
7 Jim Harris

Mens Sabre

1    Peter Baron
2 Stefan Leponis
3 Paul Brenda
3 Tim Noble

Womens Sabre

1    Vivien Frith
2 Lynn Keogh
3 Kate Harris
3 Monica Gilmore

2016 Hampshire Open

Mixed Foil

 1   Paul Baillache 
2 Maggie Myers
3 Malcolm Rule
3 Jennifer Stanford
5 Terri Westlake
6 Marilyn Wheelband
7 Monica Bosworth

Mens Epée

 1    Duncan Salter
2 Stephan Munn
3 Mark Richardson
 3 Paul Gregory
 5 David Hydes
6 Simon White
 7 Gareth Rees
 8 Mike Hughes
 9 Issa Alani
10 Mike Timson

Womens Epée

 1    Valerie Young
2 Janet Baron
3 Caryl Oliver
3 Victoria Clements
5 Kathryn Evans
6 Sandra Eggington
7 Veronique Meheut
8 Caroline Clancy

Womens Sabre

 1    Jane Hutchison
2 Michele Narey
3 Caroline Clancy
3 Tracy Russen

Mens Sabre

 1    Carl Morris
2 Martin Toms
3 Mike Garrity
3 Simon White
5 Tony Bardell


Hall Of Fame

Past Champions Of BVF

Mens Foil

1987    A Mitchell
1988 J Payne
1989 D Sweeney
1990 D Sweeney

1991 M Fare
1992 B Causton
1993 B Causton
1994 M Fare

1995 B Causton
1996 B Causton
1997 B Causton
1998 G Paul

1999 G Paul
2000 J Philbin
2001 G Paul
2002 G Paul

2003 G Paul
2004 G Paul
2005 M Questier
2006 A Bartlett

2007 A Bartlett
2008 G Paul
2009 J Troiano
2010 R Kiss

2011 R Kiss
2012 R Kiss
2013 J Troiano
2014 J Troiano
2015 P Wedge
2016 G Reid

Mens Epée

1980    D Facer
1987 J Payne
1988 J Whitworth
1989 B Osbaldeston
1990 M Whitehouse

1991 B Osbaldeston
1992 R Davenport
1993 M Bradbury
1994 B Osbaldeston

1995 M Fare
1996 R Davenport
1997 R Davenport
1998 R Davenport

1999 R Davenport
2000 G Paul
2001 H West
2002 R Bruniges

2003 R Johnson
2004 H West
2005 R Johnson
2006 N Mallett

2007 N Mallett
2008 H West
2009 N Mallett
2010 N Mallett

2011 N Mallett
2012 H West
2013 N Mallett
2014 N Mallett
2015 C Howser
2016 R Phelps

Mens Sabre

1987    D Hunt
1988 D Hunt
1989 M Cawton
1990 D Hunt

1991 D Hunt
1992 M Warner
1993 R Cohen
1994 R Cohen

1995 R Cohen
1996 R Cohen
1997 R Cohen
1998 R Cohen

1999 A Bornemisza
2000 J Philbin
2001 R Cohen
2002 R Cohen

2003 R Cohen
2004 J Philbin
2005 R Cohen
2006 R Cohen

2007 J Philbin
2008 C Prevett
2009 R Cohen
2010 D Rowlands

2011 R Cohen
2012 R Cohen
2013 R Penton
2014 D Rowlands
2015 C Farren
2016 A Thornley

Womens Foil

1987    M Stretch
1988 P Pacey
1989 M Stretch
1990 H Rogerson

1991 J Whitehouse
1992 J Whitehouse
1993 M Hillier
1994 H Philbin

1995 P Stonehouse
1996 P Stonehouse
1997 H Philbin
1998 H Philbin

1999 H Philbin
2000 H Philbin
2001 H Philbin
2002 H Philbin

2003 H Philbin
2004 C Halsted
2005 C Halsted
2006 H Philbin

2007 D Townsend
2008 D Townsend
2009 G Worman
2010 L McMahon

2011 C Hale
2012 J Clayton
2013 G Worman
2014 K O'Connell
2015 G Worman
2016 C Halsted

Womens Epée

1992    J Whitehouse
1993 J Osbaldeston
1994 J Osbaldeston
1995 P Stonehouse

1996 K Smith
1997 P Stonehouse
1998 H Arnold
1999 H Arnold

2000 L Bornemisza
2001 M Thornton
2002 J Cooksey
2003 C Halsted

2004 J Cooksey
2005 J Cooksey
2006 J Morris
2007 L Bornemisza

2008 K Smith
2009 S Spence
2010 J Clayton
2011 K Smith

2012 K Smith
2013 G Usher
2014 G Usher
2015 G Usher
2016 G Usher

Womens Sabre

1999    L Bornemisza
2000 Y Walls
2001 F Wilson
2002 L Bornemisza

2003 L Bornemisza
2004 J Hutchison
2005 J Hutchison
2006 J Hutchison

2007 J Hutchison
2008 J Hutchison
2009 J Hutchison
2010 B Davidson

2011 B Davidson
2012 B Davidson
2013 B Davidson
2014 B Davidson
2015 B Davidson
2016 B Davidson

Mens Champion At Arms

1987    H de Silva
1988
1989 M Cawton
1990 M Whitehouse
1991 L Martin
1992 M Cawton
1993 A Bornemisza
1994 A Bornemisza
1995 L Gough
1996 B Causton
1997 R Cohen
1998
1999 R Cohen
2000 S Lennox
2001 A Bornemisza
2002 S Lennox
2003 R Bonehill
2004 R Bonehill
2005 R Bonehill
2006 B Causton
2007 B Causton
2008 B Causton
2009 B Causton
2010 B Causton
2011 P Baillache
2012 P Baillache
2013 P Baillache
2014 P Baillache
2015 S Armour
2016 N Miller

Womens Champion At Arms

2000    L Bornemisza
2001 L Bornemisza
2002 L Bornemisza
2003 L Bornemisza
2004 L Bornemisza
2005 J Hutchison
2006 J Morris
2007 L Bornemisza
2008 J Morris
2009 J Morris
2010 J Morris
2011 J Hutchison
2012 J Morris
2013 C Hale
2014 J Morris
2015 J Hutchison
2016 J Morris

Past Results

Sponsors of BVF

Leon Paul

Advertising Rate Card