Results

National Championships

Age Group Championships

European Team Championships

European Individual Championships

World Championships 

Veterans Winton Cup

Middlesex Epée


Hall Of Fame - Past Champions Of The NVA

Past Results

2009 National Championships

Entries by Weapon

Weapon        2009   2008   2007   2006   2005   2004   2003   2002   2001   2000
  MF            38     46     34     37     33     28     27     31     35     42 
  ME            43     60     60     55     51     42     43     48     48     53
  MS            33     33     34     28     19     23     20     24     27     28
  WF            16     24     21     25     17     18     19     22     20     23
  WE            28     25     24     26     18     20     19     23     20     22
  WS            20     22     14     15      9      9      8      9     12      9

Mens Foil

Final Ranking
Tableau

Womens Foil

Final Ranking
Tableau

Mens Epée

Final Ranking
Tableau

Womens Epée

Final Ranking
Tableau

Mens Sabre

Final Ranking
Tableau

Womens Sabre

Final Ranking
Tableau

Mens Champion At Arms

    S F E Total
1 Brian Causton 13

3

6 22
2 Jon Dawkins 28 14 8 50
3 Richard Bonehill 12 31 19 62
4 Tony Bardell 24 34 41 99
5 Dennis Ward 32 37 38 107

Womens Champion At Arms

    S F E Total
1 Jenny Morris 2 3 3 8
2 Jane Hutchison 1 8 12 21
3 Jane Clayton 16 5 2 23
4 Kate Morwell-Neave 9 13 5 27
5 Silvia Earl 5 12 15 32
6 Caron Hale 15 6 13 34
7 Maggie Myers 19 10 24 53

2009 Age Group Championships

Results (Excel)


2008 European Team Championships

Held in Ciudad Real, Spain, 9-11 May 2006

Rules are teams of 3 plus up to two reserves.
Any mens team fielded must have a combined age of at least 150.
Any womens team fielded must have a combined age of at least 140.

Mens Foil

        Italy,    Hungary,    Russia

        GB 6th:  Bartlett, Causton, Lowen, Miles

Womens Foil

        Italy,    Germany, 	Russia  

        GB 7th: Bowyer, Morris, Philbin, Worman

Mens Epée

        Ukraine,    Germany,     Italy

        GB 5th: Barnett, Johnson, Mallett, West

Womens Epée

        Germany,   France,    Finland    

        GB 7th: Bornemisza, Morris, Morwell-Neave, Smith

Mens Sabre

        Germany,	Russia,	  GBR

        GB 3rd: Bonehill, Morris, Potter, Prevett

Womens Sabre

        Great Britain,   Germany,   Italy

        GB 1st: Benney, Hutchison, Morris, Morwell-Neave

Result rankings


2009 European Individual Championships

Held in Balatonfüred, Hungary, 20-24 May 2009

                           2009    2007    2005    2003    2001     1999
Weapon Entries              831     853     629     422     493      395 
From Great Britain (GBR)     89      95      69      52      48       53        
Countries represented        30      26      24      21      18       18
MF                          138     145     117      81     100       94
ME                          314     342     248     152     219      195
MS                          121      97      79      51      78       66
WF                           93      93      76      52      79       65
WE                          116     128      88      64      21       73
WS                           49      48      21      22

Medal Table

  Gold Silver Bronze  
GER 6 10 12 28
GBR 5 1 7 13
ITA 4 5 9 18
RUS 2 2 5 9
SWE 2 1   3
FRA 2   4 6
BLR 1     1
POL 1     1
SUI 1     1
HUN   2 2 4
CZE   1 1 2
FIN   1 1 2
UKR   1   1
ESP     3 3
AUT     1 1
IRL     1 1
NED     1 1
ROU     1 1
  24 24 48  

Men's Foil

Results in full

Category 1 (60)
 1   MARDUCHAJEW Peter    GER     
 2   JACOBY Udo           GER     
 3   BUCHTERKIRCHEN Lutz  GER
 3   MIRALDI Fabio        ITA      

Category 2 (35)
 1   TROIANO John         GBR     
 2   HAERTTER Klaus       GER     
 3   PAROLI Giulio        ITA
 3   TIBERI Francesco     ITA   
  
Category 3 (27) 1 DE BARTOLOMEIS Arturo ITA 2 SZENTKIRÁLYI István HUN 3 KLEIN Tomas GER 3 STEFFEN Burkhard GER Category 4 (16) 1 FISCHER Wolfgang GER 2 KAMUTI DR Jenõ HUN 3 AFTANDILOV Gari RUS 3 WULF Manfred GER

Women's Foil

Results in full

Group 1 (36)
 1   SADOVSKAYA Tatyana     RUS     
 2   WELTZIEN Silke         GER     
 3   MELANDRI Magda         ITA
 3   URBAN Katrin           GER 

Group 2 (28)
 1   CHERNOVA Ludmila       RUS     
 2   KIRCHEIS  Astrid       GER     
 3   KNORR Eva              GER  
 3   NAGY Ágnes             HUN
     

Group 3 (20)
 1   PALM Kerstin           SWE     
 2   SOMEROJA Marja-Liisa   FIN     
 3   GARDINI Iris           ITA 
 3   MAYOROVA Liubov        RUS  
 

Group 4 (9)
 1   CREMER-SCHLEDE Eva     GER    
 2   BROWN Sylvia           GBR    
 3   CORNWALL Ann           GBR
 3   SARANICO Lia           GER   

Men's Epée

Results in full

Category 1 (127)
 1   ZIELINSKI Darius    POL     
 2   BURKARDT Michael    GER     
 3   ANDERTON Grant      IRL
 3   KOVÁCS László       HUN

Category 2 (93)
 1   BIELER Thomas       GER     
 2   SYROVATKO Stanislav UKR     
 3   RANUZZI Alessandro  ITA
 3   ZAYTSEV Alexander   RUS   
  

 Category 3 (65)
 1   SCHARPFF Lars       SWE     
 2   CASSAGO Ermes       ITA     
 3   BEEKHUIZEN Gerrit   NED 
 3   DAMAS Fernando      ESP 
       

Category 4 (29)
 1   BUCHER   Peter      SUI     
 2   VISSER Hans         GER     
 3   FISCHER Wolfgang    GER 
 3   PREZENSKY Tibor     ROU

Women's Epée

Results in full

Category 1 (47)
 1   APPAVOOPOULLE Pascale  FRA     
 2   ALLES Renate           GER      
 3   HOHLBEIN Frauke        GER
 3   MEYER Veronique        FRA

Category 2 (37)
 1   CIRILLO Gianna         ITA     
 2   KIRCHEIS Astrid        GER    
 3   AUBAILLY Corinne       FRA
 3   REGUIGNE Patricia      FRA 

Category 3 (23)
 1   DEMAILLE Marie Chantal FRA     
 2   GARDINI Iris           ITA     
 3   SOMEROJA Marja-Liisa   FIN
 3   WEST Heidrun           GER

Category 4 (9)
1    BROWN Sylvia           GBR
2    HAARLEM Christina      SWE
3    ADAM Connie            GBR
3    WENGRAF Carol          GBR  

Men's Sabre

Results in full

 
Category 1 (42)
 1   LANHE Eduard           BLR    
 2   CECCHINATO Alessandro  ITA     
 3   CODON Roberto          ESP
 3   NICASTRO Carlo         ITA

Category 2 (40)
 1   CARRARA Vittorio       ITA     
 2   CHMEAL Vit             CZE     
 3   ANTINORO Enrico        ITA
 3   MAUCERI Gianni         ITA  
  
Category 3 (23)
 1   COHEN Richard          GBR
 2   RUSSO Francesco        ITA     
 3   EGGER Gerhard          AUT
 3   HELFRICHT Helmut       GER   

Category 4 (16)
 1   NETTINGSMEYER Wolf     GER
 2   HIRT Franz             GER     
 3   AFTANDILOV Gari        RUS
 3   PESTAL Milan           CZE      

Women's Sabre

Results in full

 
Category 1 (18)
 1   JANSHEN Friederike     GER    
 2   PANTELEEVA Natalia     RUS     
 3   NOLL Brigit            GER
 3   PADURA M Jose          ESP  

Category 2 (19)
 1   HUTCHISON Jane         GBR     
 2   BANDIERI Claudia       ITA     
 3   BELKINA Elena          RUS  
 3   DAVADIE Axelle         FRA 


Category 3 (7)
 1   GARDINI Iris           ITA     
 2   GREUNKE Brigitte       GER     
 3   EARL Silvia            GBR 
 3   FRITH Vivien           GBR   

Category 4 (5)
 1   WENGRAF Carol          GBR     
 2   TADZHIEVA Ksenia       RUS
 3   ADAM Constance         GBR
 3   BROWN Sylvia           GBR   
      
 

2009 World Championships
Moscow

The World Championships have Veterans events in 3 categories: 50-59 (Category A) and 60-69 (Category B) and 70+ (Category C). The Category C events are new in 2009 are for men only. 

Category B (60+)
Richard Cohen Gold Medal Men's Sabre
Ralph Johnson Silver Medal Men's Epée
Janet Cooksey Bronze Medal Women's Foil
  Viv Frith Bronze Medal Women's Sabre
Category A (50-59)
Jane Hutchison Gold Medal Women's Sabre
Kate Smith Silver Medal Women's Epée
John Troiano Bronze Medal Men's Foil


2009 Veterans Winton Cup

1       South West
2       Yorkshire
3       South East
4       Wales
5       London
6       Midlands
7       South
8       North North East
9       North West

Full Results

2009 Middlesex "Unisex" Epée


1     Peter Beveridge       Men's Prize
2     Jon Rawlinson
3     Andrew Brown
4     David Karlin
5     Richard Pelham
6     Amanda Webster        Women's Prize
7     Nigel Hinchliff
8     Anthony Rossiter
9     Iain Rugheimer
10    Simon White
11    Robert Jeffries
12    Paul Baillache
13    Roger Nickless
14    Alex Jablonowski
15    Paul Winter  
16    Tony Bardell
17    Peter James
18    Bob Perry
19    Colin Lutman
20    Hilary Arnold
21    Jacqueline Hibbert
22    Peter Hamilton-Scott
Results in full.

Hall Of Fame

Past Champions Of The NVA

Mens Foil

1987    A Mitchell
1988    J Payne
1989    D Sweeney
1990    D Sweeney

1991    M Fare
1992    B Causton
1993    B Causton
1994    M Fare

1995    B Causton
1996    B Causton
1997    B Causton
1998    G Paul

1999    G Paul
2000    J Philbin
2001    G Paul
2002    G Paul

2003    G Paul
2004    G Paul
2005    M Questier
2006    A Bartlett

2007    A Bartlett
2008    G Paul
2009    J Troiano

Mens Epée

1980    D Facer
1987    J Payne
1988    J Whitworth
1989    B Osbaldeston
1990    M Whitehouse

1991    B Osbaldeston
1992    R Davenport
1993    M Bradbury
1994    B Osbaldeston

1995    M Fare
1996    R Davenport
1997    R Davenport
1998    R Davenport

1999    R Davenport
2000    G Paul
2001    H West
2002    R Bruniges

2003    R Johnson
2004    H West
2005    R Johnson
2006    N Mallett

2007    N Mallett
2008    H West
2009    N Mallett

Mens Sabre

1987    D Hunt
1988    D Hunt
1989    M Cawton
1990    D Hunt

1991    D Hunt
1992    M Warner
1993    R Cohen
1994    R Cohen

1995    R Cohen
1996    R Cohen
1997    R Cohen
1998    R Cohen

1999    A Bornemisza
2000    J Philbin
2001    R Cohen
2002    R Cohen

2003    R Cohen
2004    J Philbin
2005    R Cohen
2006    R Cohen

2007    J Philbin
2008    C Prevett
2009    R Cohen

Womens Foil

1987    M Stretch
1988    P Pacey
1989    M Stretch
1990    H Rogerson

1991    J Whitehouse
1992    J Whitehouse
1993    M Hillier
1994    H Philbin

1995    P Stonehouse
1996    P Stonehouse
1997    H Philbin
1998    H Philbin

1999    H Philbin
2000    H Philbin
2001    H Philbin
2002    H Philbin

2003    H Philbin
2004    C Halsted
2005    C Halsted
2006    H Philbin

2007    D Townsend
2008    D Townsend
2009    G Worman

Womens Epée

1992    J Whitehouse
1993    J Osbaldeston
1994    J Osbaldeston
1995    P Stonehouse

1996    K Smith
1997    P Stonehouse
1998    H Arnold
1999    H Arnold
2000    L Bornemisza
2001    M Thornton
2002    J Cooksey

2003    C Halsted
2004    J Cooksey
2005    J Cooksey
2006    J Morris

2007    L Bornemisza
2008    K Smith
2009    S Spence

Womens Sabre

1999    L Bornemisza
2000    Y Walls
2001    F Wilson
2002    L Bornemisza

2003    L Bornemisza
2004    J Hutchison
2005    J Hutchison
2006    J Hutchison

2007    J Hutchison
2008    J Hutchison
2009    J Hutchison

Past Results

Sponsors of BVF

Leon Paul

Advertising Rate Card