Results

British Championships

Age Group Championships

European Team Championships

European Individual Championships

World Championships 

Veterans Winton Cup

Middlesex Epée

Oxford Foil & Sabre

West Midlands Open

Leeds Open


Hall Of Fame - Past Champions Of BVF

Past Results

2011 British Championships

Entries by Weapon

Weapon        2011   2010   2009   2008   2007   2006   2005   2004   2003   2002
MF 48 45 38 46 34 37 33 28 27 31
ME 55 50 43 60 60 55 51 42 43 48
MS 41 37 33 34 28 19 23 20 24 27
WF 18 20 16 24 21 25 17 18 19 22
WE 27 37 28 25 24 26 18 20 19 23
WS 20 21 22 14 15 9 9 8 9 12

Mens Foil

Final Ranking
Tableau

Womens Foil

Final Ranking
Tableau

Mens Epée

Final Ranking
Tableau

Womens Epée

Final Ranking
Tableau

Mens Sabre

Final Ranking
Tableau

Womens Sabre

Final Ranking
Tableau

Mens Champion At Arms

    F E S Total
1 Paul Baillache 3 27 25 55
2 Brian Causton 18 19 27 64
3 Adam Bonner 31 30 14 75
4 Richard Bonehill 47 33 8 88
5= Paul Gregory 29 41 31 101
5= John Hyde 33 45 23 101
7= Tony Bardell 42 48 37 127
7= Dennis Ward 46 47 34 127
9 Dennis Willcock 48 54 38 140

Womens Champion At Arms

    F E S Total
1 Jane Hutchison 6 9 2 17
2 Caron Hale 1 10 8 19
3 Silvia Earl 11 12 10 33

2011 Age Group Championships

Results (Excel)


2010 European Team Championships

Held in Skopje, Macedonia, 29-31 May 2010

Rules are teams of 3 plus up to two reserves.
Any mens team fielded must have a combined age of at least 150.
Any womens team fielded must have a combined age of at least 140.

Mens Foil

        Italy,    Hungary,    Russia

GB 7th: Green, Sage, Troiano, Watkiss

Womens Foil

        Russia,   Italy,    Germany  

GB 5th: Archer, Clayton, Hutchison, Worman

Mens Epée

        Ukraine,    Germany,     France

GB 11th: Brown, Johnson, Pollard, Stanbury

Womens Epée

        Germany,   France,    Finland    

GB 7th: Clayton, Hale, Morwell-Neave, Smith, Spence

Mens Sabre

        Italy,   Russia,   Germany

GB 4th: Baron, Bonehill, Prevett, Rowlands

Womens Sabre

        Great Britain,   Italy,   Germany

GB 1st: Benney, Davison, Hale, Hutchison

Result Rankings


2011 European Individual Championships

Held in Henin-Beaumont, France, 2-5 June 2011

                           2011   2009    2007    2005    2003    2001     1999
Weapon Entries 1215 831 853 629 422 493 395
From Great Britain (GBR) 106 89 95 69 52 48 53
Countries represented 30 30 26 24 21 18 18
MF 217 138 145 117 81 100 94
ME 498 314 342 248 152 219 195
MS 169 121 97 79 51 78 66
WF 94 93 93 76 52 79 65
WE 158 116 128 88 64 21 73
WS 79 49 48 21 22

Medal Table

  Gold Silver Bronze  
GBR 6 3 7 16
ITA 4 1 9 14
FRA 3 5 4 12
RUS 3 2 5 10
GER 2 11 15 28
NOR 1 1   2
HUN 1   1 2
AUT 1     1
FIN 1     1
NED 1     1
UKR 1     1
ESP   1   1
SWE     2 2
BEL     1 1
BLR     1 1
LAT     1 1
LUX     1 1
SUI     1 1
         
  24 24 48  

Men's Foil

Category 1 (91)
1 GREGORY Elvis ITA
2 HURYANAU Aleh GER
3 CHRISTEN Roman BLR
3 GUENET Jean-Marc FRA

Results in full

Category 2 (76)
1 CSÁK Attila HUN
2 SHTANIN Anatolii RUS
3 BARTLING Renaldo GER
3 DOUSSE Christian SWI

Results in full

  
Category 3 (33)
1 PAUL Graham GBR
2 KACHUR Bruno GER
3 DE BARTOLOMEIS Arturo ITA
3 FOX Stephen GBR

Results in full

 
Category 4 (17)
1 AFTANDILOV Gari RUS
2 BONNEFOI Philippe FRA
3 FISCHER Wolfgang GER
3 SCHIEL Robert LUX

Results in full

 

Women's Foil

Group 1 (33)
1 PREAUX-JEAN Valerie FRA
2 REESE Stefanie GER
3 RODIONOVA Inessa RUS
3 WELTZIEN Silke GER

Results in full

Group 2 (36)
1 DE GRAAF-STOEL Mieke NED
2 WESSEL Ute GER
3 CHERNOVA Liudmila RUS
3 HILGERS Britta GER

Results in full

Group 3 (17)
1 DEMAILLE Marie Chantal FRA
2 SZYMANSKI Christa GER
3 ARSKAYA Nadezhda RUS
3 PALM Kerstin SWE

Results in full

Group 4 (8)
1 COOKSEY Janet GBR
2 PAYNE Kristin GBR
3 CREMER-SCHLEDE Eva GER
3 GORIUS Bärbel GER

Results in full

Men's Epée

Category 1 (225)
1 CHATELUS Gautier FRA
2 SCHMIDT Andre GER
3 MARCHET Alexander GER
3 MILLOT Christian FRA

Results in full

Category 2 (170)
1 SOKOLOV Volodymyr UKR
2 BIELER Thomas GER
3 CARNEC Yves FRA
3 COZZI Andrea ITA

Results in full

 Category 3 (72)
1 BJERCH-ANDRESEN Henning NOR
2 FEDOROV Nikolay RUS
3 BERTOLINI Marco ITA
3 SCHARPFF Lars SWE

Results in full

Category 4 (31)
1 AFTANDILOV Gari RUS
2 HECKE Dieter GER
3 PASMANS Léo BEL
3 VISSER Hans GER

Results in full

Women's Epée

Category 1 (66)
1 MILANOLI Luisa ITA
2 DUVAL Florence FRA
3 HOHLBEIN Frauke GER
3 HOPPE Cornelia GER

Results in full

Category 2 (56)
1 KIRCHEIS Astrid GER
2 TRAN Christine FRA
3 CHERNOVA Liudmila RUS
3 HOFFMANN Ibolya HUN

Results in full

Category 3 (25)
1 SOMEROJA Marja-Liisa FIN
2 CUBISON Philippa NOR
3 ELVIN Kathleen GBR
3 GREUNKE Brigitte GER

Results in full

Category 4 (11)
1 COOKSEY Janet GBR
2 HEMPELMANN Marianne GER
3 ADAM Constance GBR
3 WENGRAF Carol GBR

Results in full

Men's Sabre

 
Category 1 (76)
1 NICASTRO Carlo ITA
2 CODON Roberto ESP
3 LANCIOTTI Stefano ITA
3 MOROZOV Andrei RUS

Results in full

Category 2 (48)
1 CARRARA Vittorio ITA
2 RAMIER Thierry FRA
3 BUSI Paolo ITA
3 ZELIKOVICS Semjons LAT

Results in full

  
Category 3 (22)
1 COHEN Richard GBR
2 FILIPPI Fabrizio ITA
3 BOCCONI Andrea ITA
3 CARMINA Riccardo ITA

Results in full

Category 4 (23)
1 AFTANDILOV Gari RUS
2 NETTINGSMEYER Wolf GER
3 AULT Alan GBR
3 HIRT Franz GER

Results in full

Women's Sabre

 
Category 1 (31)
1 TANZMEISTER Dorothea AUS
2 DAVIDSON Beth GBR
3 GIORDANO Maria Teresa ITA
3 REIMERS Gesche GER

Results in full

Category 2 (32)
1 JANSHEN Friederike GER
2 ZINI Sylvie FRA
3 BANDIERI Claudia ITA
3 HUTCHISON Jane GBR

Results in full

Category 3 (11)
1 EARL Silvia GBR
2 GREUNKE Brigitte GER
3 HAMANN Annegret GER
3 MARTIN Brigitte FRA

Results in full

Category 4 (5)
1 WENGRAF Carol GBR
2 COOKSEY Janet GBR
3 ADAM Constance GBR
3 BUNN Irina GER

Results in full


2011 World Championships
Poreč

The World Championships have Veterans events in 3 categories: 50-59 (Category A) and 60-69 (Category B) and 70+ (Category C).

Category C (70+)


  Janet Cooksey Gold Medal Women's Foil
  Janet Cooksey Gold Medal Women's Epée
  Carol Wengraf Gold Medal Women's Sabre

Sylvia Brown Silver Medal
Women's Sabre

Connie Adam Bronze Medal Women's Sabre

Bill Osbaldeston
Bronze Medal Men's Epée
Category B (60-70)



Graham Paul Gold Medal Men's Foil

Brian Causton Silver Medal Men's Foil

Richard Cohen Silver Medal Men's Sabre

Clare Halsted Silver Medal Women's Foil
  Kate Elvin Bronze Medal Women's Epée
  Clare Halsted Bronze Medal Women's Sabre
Category A (50-59)      
  Kate Smith Bronze Medal Women's Epée
       
       

GBR was first in the medal table with 4 Gold medals followed by USA and RUS with 3 each.


2011 Veterans Winton Cup

1       South West
2 Yorkshire
3 Midlands
4 South East
5 Wales
6 South
7 London
8 North West
9 North North East

Full Results

2010 Middlesex “Unisex” Epée

1     Dale Broadbent        Men's Champion
2 Andrew Brown
3 Philip Jordan
4 Adam Bonner
5 Peter Beveridge
6 Stefan Munn
7 Simon Pink
8 Paul Baillache
9 Simon White
10 Alex Jablonowski
11 Jacqueline Hibbert Women's Champion
12 Tony Bardell
13 Silvia Earl
14 Bob Perry
15 Colin Lutman
16 Helen Easter
17 Mark Richardson
18 Carole Seheult

Results in full.

2010 Oxford “Unisex” Foil

1     Brian Causton	
2 Caron Hale Women's Champion
3 Mike Bradbury
4 Paul Baillache
5 Frank Mills
6 Dawn Townsend
7 Michael Bex
8 Fred Sheppard
9 Brian Millo
10 Gerry Brosnan
11 Dee German

2010 Oxford “Unisex” Sabre

1     John Norrie	
2 Keith Rogerson
3 Steve Potter
4 Peter Baron
5 Michael Compton
6 Tony Bardell
7 Malcolm Cawton
8 Jorge Esteves
9 Simon White
10 Nickola Beck Women's Champion
11 Silvia Earl
12 Vivien Frith
13 Alex Jablonowski
14 Paul Brenda
15 Rodney Greenhalgh
16 Teresa Miarka
17 Patrick Di Camillo
18 Jo Hayward
19 Sharon Booth
20 Gillian Aghajan
21 Gaby Trinczek


2011 West Midlands Open

Mens Foil

 1     Malcolm FARE
2 Jonathan STANBURY
3 Anthony CONYARD
4 Frank MILLS
5 Paul SMYTHE
6 Roman SENIUK
7 Jacques PORTAL
8 Michael BEX
9 Brian MILLO
10 Wai Sun KU

Mens Epee

 1     John LEAHEY
2 Denis CALLANAN
3 Rob BROOKS
4 Jonathan STANBURY
5 Ellis CHARLESWORTH
6 John C REES
7 Malcolm FARE
8 Steve POTTER
9 Sean FLANAGAN
10 Nigel HINCHLIFF
11 Andrew BROWN
12 Jamie MORRIS
13 Wai Sun KU
14 Michael BEX
15 Rob PHELPS
16 Richie ROBERTS
17 Matthew HEARING

Mens Sabre

 1     Steve POTTER
2 Malcolm CAWTON
3 Peter BARON
4 Steve ELLWOOD
5 Carl MOFFAT
6 Andy BORNEMISZA
7 Paul BRENDA
8 Gilles CRAWFORD
9 Bob PERRY

Womens Foil

 1     Jane CLAYTON
2 Caron HALE
3 Isabella CODD
4 Catherine HEYES
5 Moya MCNAMARA
6 Sue CHURCH

Womens Epee

 1     Jane CLAYTON
2 Moya MCNAMARA
3 Angela FINDLAY
4 Susan HANNEY
5 Kate ELVIN
6 Alice LAWRENCE
7 Caron HALE
8 Janet BARON
9 Carol SEHEULT
10 Silvia EARL

Womens Sabre

 1     Silvia EARL
2 Caron HALE
3 Nickola BECK
4 Michele NAREY
5 Frances WOODWARD
6 Pat SHEPHERD-FOSTER

2011 Leeds Open

Mens Foil

 1   Nick Stokes
2 Jonathan Dawkins
3 David Exeter
3 Frank Mills
5 Ady Delaney
6 David Bolt
7 Roman Seniuk
8 Gareth Smith
9 John Fruen
10 Alastair Christie
11 Paul Sutherland
12 Melvin Waters

Mens Epee

 1    Anton Pollard
2 Andrew Brown
3 Ellis Charlesworth
3 Jim Harris
5 Lawrence Moody
6 Alastair Christie
7 Martin Armer
8 Paul Sutherland
9 David Nicol

Mens Sabre

1    Peter Baron
2 Evert van gemeren
3 Mike Compton
3 Paul Brenda

Womens Foil

Womens Epee

1    Kate Elvin
2 Alice Lawrence
3 Jenny Armer
3 Janet Baron

Womens Sabre

1    Lynn Keogh
2 Yvonne Walls
3 Vivien Frith
3 Monica Gilmore
5 Frances Woodward

Hall Of Fame

Past Champions Of BVF

Mens Foil

1987    A Mitchell
1988 J Payne
1989 D Sweeney
1990 D Sweeney

1991 M Fare
1992 B Causton
1993 B Causton
1994 M Fare

1995 B Causton
1996 B Causton
1997 B Causton
1998 G Paul

1999 G Paul
2000 J Philbin
2001 G Paul
2002 G Paul

2003 G Paul
2004 G Paul
2005 M Questier
2006 A Bartlett

2007 A Bartlett
2008 G Paul
2009 J Troiano
2010 R Kiss
2011 R Kiss

Mens Epée

1980    D Facer
1987 J Payne
1988 J Whitworth
1989 B Osbaldeston
1990 M Whitehouse

1991 B Osbaldeston
1992 R Davenport
1993 M Bradbury
1994 B Osbaldeston

1995 M Fare
1996 R Davenport
1997 R Davenport
1998 R Davenport

1999 R Davenport
2000 G Paul
2001 H West
2002 R Bruniges

2003 R Johnson
2004 H West
2005 R Johnson
2006 N Mallett

2007 N Mallett
2008 H West
2009 N Mallett
2010 N Mallett
2011 N Mallett

Mens Sabre

1987    D Hunt
1988 D Hunt
1989 M Cawton
1990 D Hunt

1991 D Hunt
1992 M Warner
1993 R Cohen
1994 R Cohen

1995 R Cohen
1996 R Cohen
1997 R Cohen
1998 R Cohen

1999 A Bornemisza
2000 J Philbin
2001 R Cohen
2002 R Cohen

2003 R Cohen
2004 J Philbin
2005 R Cohen
2006 R Cohen

2007 J Philbin
2008 C Prevett
2009 R Cohen
2010 D Rowlands
2011 R Cohen

Womens Foil

1987    M Stretch
1988 P Pacey
1989 M Stretch
1990 H Rogerson

1991 J Whitehouse
1992 J Whitehouse
1993 M Hillier
1994 H Philbin

1995 P Stonehouse
1996 P Stonehouse
1997 H Philbin
1998 H Philbin

1999 H Philbin
2000 H Philbin
2001 H Philbin
2002 H Philbin

2003 H Philbin
2004 C Halsted
2005 C Halsted
2006 H Philbin

2007 D Townsend
2008 D Townsend
2009 G Worman
2010 L McMahon
2011 C Hale

Womens Epée

1992    J Whitehouse
1993 J Osbaldeston
1994 J Osbaldeston
1995 P Stonehouse

1996 K Smith
1997 P Stonehouse
1998 H Arnold
1999 H Arnold
2000 L Bornemisza
2001 M Thornton
2002 J Cooksey

2003 C Halsted
2004 J Cooksey
2005 J Cooksey
2006 J Morris

2007 L Bornemisza
2008 K Smith
2009 S Spence
2010 J Clayton
2011 J Clayton

Womens Sabre

1999    L Bornemisza
2000 Y Walls
2001 F Wilson
2002 L Bornemisza

2003 L Bornemisza
2004 J Hutchison
2005 J Hutchison
2006 J Hutchison

2007 J Hutchison
2008 J Hutchison
2009 J Hutchison
2010 B Davidson
2011 B Davidson

Past Results

Sponsors of BVF

Leon Paul

Advertising Rate Card