Results

British Championships

Age Group Championships

European Team Championships

European Individual Championships

World Championships 

Veterans Winton Cup

Middlesex Epée

Oxford Foil & Sabre

West Midlands Open


Hall Of Fame - Past Champions Of BVF

Past Results

2010 British Championships

Entries by Weapon

Weapon        2010   2009   2008   2007   2006   2005   2004   2003   2002   2001
  MF            45     38     46     34     37     33     28     27     31     35
  ME            50     43     60     60     55     51     42     43     48     48
  MS            37     33     34     28     19     23     20     24     27     28
  WF            20     16     24     21     25     17     18     19     22     20
  WE            37     28     25     24     26     18     20     19     23     20
  WS            21     22     14     15      9      9      8      9     12      9

Mens Foil

Final Ranking
Tableau

Womens Foil

Final Ranking
Tableau

Mens Epée

Final Ranking
Tableau

Womens Epée

Final Ranking
Tableau

Mens Sabre

Final Ranking
Tableau

Womens Sabre

Final Ranking
Tableau

Mens Champion At Arms

    F E S Total
1 Brian Causton 12 19 21 52
2 Jim Whelan 18 16 29 63
3 Chris Green 22 18 24 64
4 Richard Bonehill 28 27 13 68
5 Jon Dawkins 24 29 28 81
6 Paul Baillache 19 46 27 92
7 Geoffry Taylor 42 43 31 116
8 Dennis Ward 43 50 33 126

Womens Champion At Arms

    F E S Total
1 Jenny Morris 7 5 3 15
2 Caron Hale 9 6 2 17
3 Jane Hutchison 12 9 5 26
4 Kate Morwell-Neave 20 2 9 31
5 Janet Cooksey 8 8 21 37
6 Joanne Reynolds 14 22 6 42
7 Maggie Myers 3 26 17 46

2010 Age Group Championships

Results (Excel)


2010 European Team Championships

Held in Skopje, Macedonia, 29-31 May 2010

Rules are teams of 3 plus up to two reserves.
Any mens team fielded must have a combined age of at least 150.
Any womens team fielded must have a combined age of at least 140.

Mens Foil

        Italy,    Hungary,    Russia

        GB 7th:  Green, Sage, Troiano, Watkiss

Womens Foil

        Russia,   Italy,    Germany  

        GB 5th: Archer, Clayton, Hutchison, Worman

Mens Epée

        Ukraine,    Germany,     France

        GB 11th: Brown, Johnson, Pollard, Stanbury

Womens Epée

        Germany,   France,    Finland    

        GB 7th: Clayton, Hale, Morwell-Neave, Smith, Spence

Mens Sabre

        Italy,   Russia,   Germany

        GB 4th: Baron, Bonehill, Prevett, Rowlands

Womens Sabre

        Great Britain,   Italy,   Germany

        GB 1st: Benney, Davison, Hale, Hutchison

Result Rankings


2009 European Individual Championships

Held in Balatonfüred, Hungary, 20-24 May 2009

                           2009    2007    2005    2003    2001     1999
Weapon Entries              831     853     629     422     493      395 
From Great Britain (GBR)     89      95      69      52      48       53        
Countries represented        30      26      24      21      18       18
MF                          138     145     117      81     100       94
ME                          314     342     248     152     219      195
MS                          121      97      79      51      78       66
WF                           93      93      76      52      79       65
WE                          116     128      88      64      21       73
WS                           49      48      21      22

Medal Table

  Gold Silver Bronze  
GER 6 10 12 28
GBR 5 1 7 13
ITA 4 5 9 18
RUS 2 2 5 9
SWE 2 1   3
FRA 2   4 6
BLR 1     1
POL 1     1
SUI 1     1
HUN   2 2 4
CZE   1 1 2
FIN   1 1 2
UKR   1   1
ESP     3 3
AUT     1 1
IRL     1 1
NED     1 1
ROU     1 1
  24 24 48  

Men's Foil

Results in full

Category 1 (60)
 1   MARDUCHAJEW Peter    GER     
 2   JACOBY Udo           GER     
 3   BUCHTERKIRCHEN Lutz  GER
 3   MIRALDI Fabio        ITA      

Category 2 (35)
 1   TROIANO John         GBR     
 2   HAERTTER Klaus       GER     
 3   PAROLI Giulio        ITA
 3   TIBERI Francesco     ITA   
  
Category 3 (27) 1 DE BARTOLOMEIS Arturo ITA 2 SZENTKIRÁLYI István HUN 3 KLEIN Tomas GER 3 STEFFEN Burkhard GER Category 4 (16) 1 FISCHER Wolfgang GER 2 KAMUTI DR Jenõ HUN 3 AFTANDILOV Gari RUS 3 WULF Manfred GER

Women's Foil

Results in full

Group 1 (36)
 1   SADOVSKAYA Tatyana     RUS     
 2   WELTZIEN Silke         GER     
 3   MELANDRI Magda         ITA
 3   URBAN Katrin           GER 

Group 2 (28)
 1   CHERNOVA Ludmila       RUS     
 2   KIRCHEIS  Astrid       GER     
 3   KNORR Eva              GER  
 3   NAGY Ágnes             HUN
     

Group 3 (20)
 1   PALM Kerstin           SWE     
 2   SOMEROJA Marja-Liisa   FIN     
 3   GARDINI Iris           ITA 
 3   MAYOROVA Liubov        RUS  
 

Group 4 (9)
 1   CREMER-SCHLEDE Eva     GER    
 2   BROWN Sylvia           GBR    
 3   CORNWALL Ann           GBR
 3   SARANICO Lia           GER   

Men's Epée

Results in full

Category 1 (127)
 1   ZIELINSKI Darius    POL     
 2   BURKARDT Michael    GER     
 3   ANDERTON Grant      IRL
 3   KOVÁCS László       HUN

Category 2 (93)
 1   BIELER Thomas       GER     
 2   SYROVATKO Stanislav UKR     
 3   RANUZZI Alessandro  ITA
 3   ZAYTSEV Alexander   RUS   
  

 Category 3 (65)
 1   SCHARPFF Lars       SWE     
 2   CASSAGO Ermes       ITA     
 3   BEEKHUIZEN Gerrit   NED 
 3   DAMAS Fernando      ESP 
       

Category 4 (29)
 1   BUCHER   Peter      SUI     
 2   VISSER Hans         GER     
 3   FISCHER Wolfgang    GER 
 3   PREZENSKY Tibor     ROU

Women's Epée

Results in full

Category 1 (47)
 1   APPAVOOPOULLE Pascale  FRA     
 2   ALLES Renate           GER      
 3   HOHLBEIN Frauke        GER
 3   MEYER Veronique        FRA

Category 2 (37)
 1   CIRILLO Gianna         ITA     
 2   KIRCHEIS Astrid        GER    
 3   AUBAILLY Corinne       FRA
 3   REGUIGNE Patricia      FRA 

Category 3 (23)
 1   DEMAILLE Marie Chantal FRA     
 2   GARDINI Iris           ITA     
 3   SOMEROJA Marja-Liisa   FIN
 3   WEST Heidrun           GER

Category 4 (9)
1    BROWN Sylvia           GBR
2    HAARLEM Christina      SWE
3    ADAM Connie            GBR
3    WENGRAF Carol          GBR  

Men's Sabre

Results in full

 
Category 1 (42)
 1   LANHE Eduard           BLR    
 2   CECCHINATO Alessandro  ITA     
 3   CODON Roberto          ESP
 3   NICASTRO Carlo         ITA

Category 2 (40)
 1   CARRARA Vittorio       ITA     
 2   CHMEAL Vit             CZE     
 3   ANTINORO Enrico        ITA
 3   MAUCERI Gianni         ITA  
  
Category 3 (23)
 1   COHEN Richard          GBR
 2   RUSSO Francesco        ITA     
 3   EGGER Gerhard          AUT
 3   HELFRICHT Helmut       GER   

Category 4 (16)
 1   NETTINGSMEYER Wolf     GER
 2   HIRT Franz             GER     
 3   AFTANDILOV Gari        RUS
 3   PESTAL Milan           CZE      

Women's Sabre

Results in full

 
Category 1 (18)
 1   JANSHEN Friederike     GER    
 2   PANTELEEVA Natalia     RUS     
 3   NOLL Brigit            GER
 3   PADURA M Jose          ESP  

Category 2 (19)
 1   HUTCHISON Jane         GBR     
 2   BANDIERI Claudia       ITA     
 3   BELKINA Elena          RUS  
 3   DAVADIE Axelle         FRA 


Category 3 (7)
 1   GARDINI Iris           ITA     
 2   GREUNKE Brigitte       GER     
 3   EARL Silvia            GBR 
 3   FRITH Vivien           GBR   

Category 4 (5)
 1   WENGRAF Carol          GBR     
 2   TADZHIEVA Ksenia       RUS
 3   ADAM Constance         GBR
 3   BROWN Sylvia           GBR   
      
 

2010 World Championships
Poreč

The World Championships have Veterans events in 3 categories: 50-59 (Category A) and 60-69 (Category B) and 70+ (Category C).

Category C (70+)
  Janet Cooksey Gold Medal Women's Foil
  Janet Cooksey Gold Medal Women's Epée
  Janet Cooksey Bronze Medal Women's Sabre
Category B (60-70)
Graham Paul Gold Medal Men's Foil
Richard Bonehill Gold Medal Men's Sabre
Steve Fox Bronze Medal Men's Foil
  Kate Elvin Bronze Medal Women's Epée
  Clare Halsted Bronze Medal Women's Foil
Category A (50-59)
Jane Hutchison Bronze Medal Women's Sabre
     
     

GBR was second in the medal table to Russia, both having 4 Gold medals.


2010 Veterans Winton Cup

1       South West
2       London
3       South East
4       Yorkshire
5       Wales
6       Midlands
7       North West
8       North North East
9       South

Full Results

2010 Middlesex "Unisex" Epée


1     Dale Broadbent        Men's Champion
2     Andrew Brown
3     Philip Jordan
4     Adam Bonner
5     Peter Beveridge
6     Stefan Munn
7     Simon Pink
8     Paul Baillache
9     Simon White
10    Alex Jablonowski
11    Jacqueline Hibbert    Women's Champion
12    Tony Bardell
13    Silvia Earl
14    Bob Perry
15    Colin Lutman  
16    Helen Easter
17    Mark Richardson
18    Carole Seheult

Results in full.

2010 Oxford "Unisex" Foil


1     Brian Causton	
2     Caron Hale         Women's Champion
3     Mike Bradbury	
4     Paul Baillache	
5     Frank Mills	
6     Dawn Townsend	
7     Michael Bex	
8     Fred Sheppard	
9     Brian Millo	
10    Gerry Brosnan	
11    Dee German	

2010 Oxford "Unisex" Sabre


1     John Norrie	
2     Keith Rogerson	
3     Steve Potter	
4     Peter Baron	
5     Michael Compton	
6     Tony Bardell	
7     Malcolm Cawton	
8     Jorge Esteves	
9     Simon White	
10    Nickola Beck        Women's Champion
11    Silvia Earl	
12    Vivien Frith	
13    Alex Jablonowski	
14    Paul Brenda	
15    Rodney Greenhalgh
16    Teresa Miarka
17    Patrick Di Camillo
18    Jo Hayward
19    Sharon Booth
20    Gillian Aghajan
21    Gaby Trinczek


2010 West Midlands Open

Mens Foil

 1     Tim MILES
 2     Malcolm FARE 
 3     Mark ROBERTSON 
 3     Fred SHEPPARD 
 5     Lloyd INGLESON 
 6     Michael BEX 
 7     Brian MILLO 
 8     Austen MOORE 

Mens Epee

 1     Malcolm ALLTON  
 2     John MORRIS  
 3     Malcolm FARE  
 3     Matthew GIBBS  
 5     Paul WILLMOTT  
 6     Nigel HINCHLIFF  
 7     Mark ROBERTSON  
 8     Paul DRAKE  
 9     Andrew BROWN  
10     Alex PATACA  

Mens Sabre

 1     Rob PENTON  
 2     Steve POTTER  
 3     Jorge ESTEVES  
 3     Jim PILKINGTON  
 5     Steve ELLWOOD  
 6     Mark CWYNARSKI  
 7     Paul BRENDA  
 8     Bob PERRY 

Womens Foil

 1     Caron HALE  
 2     Moya MCNAMARA  
 3     Sue CHURCH  
 3     Catherine HEYES  
 5     Dee  GERMAN  

Womens Epee

 1     Caron HALE  
 2     Kate ELVIN  
 3     Silvia EARL  
 3     Angela FINDLAY  
 5     Susan HANNEY  
 6     Moya MCNAMARA  
 7     Janet BARON  
 8     Carole SEHEULT  
 9     Sylvia BROWN  
10     Gillian AGHAJAN

Womens Sabre

 1     Nickola BECK  
 2     Lynne MELIA  
 3     Lisa EVANS  
 3     Wednesday JONES  
 5     Silvia EARL  
 6     Gillian AGHAJAN  
 7     Vivien FRITH  
 8     Sylvia BROWN  
 9     Sharon BOOTH  
10     Frances WOODWARD  
11     Lynn WILLIAMS  
12     Patricia SHEPHERD-FOSTER 

Hall Of Fame

Past Champions Of BVF

Mens Foil

1987    A Mitchell
1988    J Payne
1989    D Sweeney
1990    D Sweeney

1991    M Fare
1992    B Causton
1993    B Causton
1994    M Fare

1995    B Causton
1996    B Causton
1997    B Causton
1998    G Paul

1999    G Paul
2000    J Philbin
2001    G Paul
2002    G Paul

2003    G Paul
2004    G Paul
2005    M Questier
2006    A Bartlett

2007    A Bartlett
2008    G Paul
2009    J Troiano
2010    R Kiss

Mens Epée

1980    D Facer
1987    J Payne
1988    J Whitworth
1989    B Osbaldeston
1990    M Whitehouse

1991    B Osbaldeston
1992    R Davenport
1993    M Bradbury
1994    B Osbaldeston

1995    M Fare
1996    R Davenport
1997    R Davenport
1998    R Davenport

1999    R Davenport
2000    G Paul
2001    H West
2002    R Bruniges

2003    R Johnson
2004    H West
2005    R Johnson
2006    N Mallett

2007    N Mallett
2008    H West
2009    N Mallett
2010    N Mallett

Mens Sabre

1987    D Hunt
1988    D Hunt
1989    M Cawton
1990    D Hunt

1991    D Hunt
1992    M Warner
1993    R Cohen
1994    R Cohen

1995    R Cohen
1996    R Cohen
1997    R Cohen
1998    R Cohen

1999    A Bornemisza
2000    J Philbin
2001    R Cohen
2002    R Cohen

2003    R Cohen
2004    J Philbin
2005    R Cohen
2006    R Cohen

2007    J Philbin
2008    C Prevett
2009    R Cohen
2010    D Rowlands

Womens Foil

1987    M Stretch
1988    P Pacey
1989    M Stretch
1990    H Rogerson

1991    J Whitehouse
1992    J Whitehouse
1993    M Hillier
1994    H Philbin

1995    P Stonehouse
1996    P Stonehouse
1997    H Philbin
1998    H Philbin

1999    H Philbin
2000    H Philbin
2001    H Philbin
2002    H Philbin

2003    H Philbin
2004    C Halsted
2005    C Halsted
2006    H Philbin

2007    D Townsend
2008    D Townsend
2009    G Worman
2010    L McMahon

Womens Epée

1992    J Whitehouse
1993    J Osbaldeston
1994    J Osbaldeston
1995    P Stonehouse

1996    K Smith
1997    P Stonehouse
1998    H Arnold
1999    H Arnold
2000    L Bornemisza
2001    M Thornton
2002    J Cooksey

2003    C Halsted
2004    J Cooksey
2005    J Cooksey
2006    J Morris

2007    L Bornemisza
2008    K Smith
2009    S Spence
2010    J Clayton

Womens Sabre

1999    L Bornemisza
2000    Y Walls
2001    F Wilson
2002    L Bornemisza

2003    L Bornemisza
2004    J Hutchison
2005    J Hutchison
2006    J Hutchison

2007    J Hutchison
2008    J Hutchison
2009    J Hutchison
2010    B Davidson

Past Results

Sponsors of BVF

Leon Paul

Advertising Rate Card