Final Results

Tournament: Hampshire Open
Location: Mountbatten Centre
Event: Open Veteran Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: 30 September 2018 - 10:30

Place Name Born Club Div Ratin Earne
1 Buzwell, Tim   Crawley Sword NAT U  
2 Von Westarp, Alard   Seacourt NAT U  
3T Carnac, Yves   Pembroke NAT U  
3T Ayanwale, Kola   Leon Paul NAT U  
5 Brooks, Rob   Bath Sword NAT U  
6 Hyde, John   Tenterden Swords NAT U  
7 Richardson, Mark   Wimbledon NAT U  
8 Batley, Juan   Portsmouth & Southsea NAT U  
9 Pink, Simon   Tunbridge Wells NAT U  
10 Eames, Peter   Leon Paul NAT U  
11 Bonner, Adam   Guernsey NAT U  
12 Chell, Matthew   Brighton & Hove NAT U  
13 Phelps, Robert   Gloucester NAT U  
14 Gregory, Paul   Sarnia Sword Club NAT U  
15 Davenport, Robin   Scaramouche NAT U  
16 De Stefano, Antonio   Southampton Epee Club NAT U  
17 Donnelly, Paul   Wessex Blades NAT U  
18 Poolton, Miles   Bath Sword NAT U  
19 Schofield, Tim   Guildford NAT U  
20 Dishman, Ben   Bath Sword NAT U  
21 Stanbury, Jonathon   Glastonbury NAT U  
22 Hydes, David   Reading FC NAT U  
23 Baker, Jeremy   Leon Paul NAT U  
24 Maynard, Niall   Egham NAT U  
25 May, Sean   Chilwell Blades NAT U  
26 Hughes, Mike   LUSO NAT U  
27 Dunmow, George   BEDFORD NAT U  
28 Alani, Issa   Southampton Epee Club NAT U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Donnelly, Paul (WESSEX BLA) 1   V5 V5 V5 V5 D4   4 24 17 +7 2
Hughes, Mike (LUSO) 2 D2   D1 D3 V5 D2   1 13 24 -11 6
Chell, Matthew (B & H) 3 D4 V5   V5 V5 V5   4 24 15 +9 1
Schofield, Tim (GUILDFORD) 4 D3 V5 D3   V5 V5   3 21 20 +1 3
Baker, Jeremy (LEON PAUL) 5 D3 D4 D2 D4   V5   1 18 21 -3 5
Davenport, Robin (SCARAMOUCH) 6 V5 V5 D4 D3 D1     2 18 21 -3 4
Pool #2   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Bonner, Adam (GUERNSEY) 1   V5 D4 D4 D3   1 16 19 -3 4
May, Sean (CHIL) 2 D4   D3 D4 D2   0 13 20 -7 5
Ayanwale, Kola (LEON PAUL) 3 V5 V5   V5 V5   4 20 12 +8 1
Richardson, Mark (WIMBLEDON) 4 V5 V5 D4   D3   2 17 18 -1 3
Hyde, John (TENTERDEN) 5 V5 V5 D1 V5     3 16 13 +3 2
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Dunmow, George (BED) 1   D0 D1 D4 D2 D4   0 11 25 -14 6
Carnac, Yves (PEM) 2 V5   D4 V5 V5 V5   4 24 9 +15 1
Pink, Simon (TUNBRIDGE) 3 V5 V5   D4 D2 V5   3 21 18 +3 3
Hydes, David (READING) 4 V5 D1 V5   D3 V4   3 18 21 -3 4
Buzwell, Tim (CRAWLEY) 5 V5 D1 V5 V5   V5   4 21 12 +9 2
Dishman, Ben (BATH) 6 V5 D2 D3 D3 D0     1 13 23 -10 5
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Gregory, Paul (SARNIA) 1   D2 V5 D1 D4 D4   1 16 21 -5 5
Batley, Juan (P & S) 2 V5   V5 V5 V5 V5   5 25 16 +9 1
De Stefano, Antonio (SOTON EC) 3 D3 D4   D2 D4 D2   0 15 23 -8 6
Maynard, Niall (EGM) 4 V3 D3 V3   D3 D3   2 15 18 -3 4
Brooks, Rob (BATH) 5 V5 D4 V5 V5   V5   4 24 20 +4 2
Eames, Peter (LEON PAUL) 6 V5 D3 V5 V5 D4     3 22 19 +3 3
Pool #5   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Phelps, Robert (GLOS) 1   V5 V5 D3 D2   2 15 15 0 3
Stanbury, Jonathon (GLASTONBUR) 2 D3   V5 D3 D4   1 15 19 -4 4
Alani, Issa (SOTON EC) 3 D2 D4   D1 D4   0 11 20 -9 5
Von Westarp, Alard (SEACOURT) 4 V5 V5 V5   V5   4 20 10 +10 1
Poolton, Miles (BATH) 5 V5 V5 V5 D3     3 18 15 +3 2

Round #2 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Eames, Peter (LEON PAUL) 1   V5 D2 V5 D0 V5   3 17 16 +1 3
Baker, Jeremy (LEON PAUL) 2 D4   D4 D2 D4 V4   1 18 23 -5 5
Hyde, John (TENTERDEN) 3 V5 V5   D4 V4 V5   4 23 18 +5 2
Von Westarp, Alard (SEACOURT) 4 D3 V5 V5   V5 V5   4 23 17 +6 1
Stanbury, Jonathon (GLASTONBUR) 5 V1 V5 D3 D3   V5   3 17 17 0 4
De Stefano, Antonio (SOTON EC) 6 D3 D3 D4 D3 D4     0 17 24 -7 6
Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Bonner, Adam (GUERNSEY) 1   D4 V5 V5 V5 V5   4 24 10 +14 1
Pink, Simon (TUNBRIDGE) 2 V5   V5 D3 V5 V5   4 23 12 +11 2
Alani, Issa (SOTON EC) 3 D1 D1   D4 D4 D2   0 12 25 -13 6
Gregory, Paul (SARNIA) 4 D1 V5 V5   V5 V5   4 21 19 +2 3
Poolton, Miles (BATH) 5 D1 D0 V5 D4   V5   2 15 22 -7 4
Batley, Juan (P & S) 6 D2 D2 V5 D3 D3     1 15 22 -7 5
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Dishman, Ben (BATH) 1   D2 V5 V2 V5 V5   4 19 18 +1 3
Brooks, Rob (BATH) 2 V5   V5 V5 D3 V5   4 23 14 +9 1
Dunmow, George (BED) 3 D4 D1   V5 D4 D4   1 18 22 -4 5
Maynard, Niall (EGM) 4 D1 D4 D2   D3 D1   0 11 22 -11 6
Ayanwale, Kola (LEON PAUL) 5 D4 V5 V5 V5   V5   4 24 16 +8 2
Schofield, Tim (GUILDFORD) 6 D4 D2 V5 V5 D1     2 17 20 -3 4
Pool #4   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Hydes, David (READING) 1   D2 D4 D2 V5   1 13 16 -3 4
Carnac, Yves (PEM) 2 V5   V5 V5 V5   4 20 7 +13 1
Donnelly, Paul (WESSEX BLA) 3 V5 D2   V5 V5   3 17 12 +5 2
Davenport, Robin (SCARAMOUCH) 4 V5 D3 D2   V5   2 15 12 +3 3
Hughes, Mike (LUSO) 5 D1 D0 D1 D0     0 2 20 -18 5
Pool #5   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Buzwell, Tim (CRAWLEY) 1   V5 V2 D3 V5   3 15 9 +6 1
Chell, Matthew (B & H) 2 D2   D2 V5 D3   1 12 17 -5 4
Phelps, Robert (GLOS) 3 D1 V5   V5 D4   2 15 10 +5 3
May, Sean (CHIL) 4 V5 D2 D1   D4   1 12 18 -6 5
Richardson, Mark (WIMBLEDON) 5 D1 V5 V5 V5     3 16 16 0 2

Round #3 - Direct Elimination

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
 (1) Carnac, Yves - U          
   (1) Carnac, Yves - U        
 (32) -BYE-          
     (1) Carnac, Yves - U      
 (17) Gregory, Paul - U    10 - 4      
   (17) Gregory, Paul - U        
 (16) Schofield, Tim - U  10 - 8        
       (1) Carnac, Yves - U    
 (9) Richardson, Mark - U      10 - 4    
   (9) Richardson, Mark - U        
 (24) May, Sean - U  10 - 4        
     (9) Richardson, Mark - U      
 (25) Hughes, Mike - U    10 - 6      
   (8) Pink, Simon - U        
 (8) Pink, Simon - U  2 - 10        
         (5) Buzwell, Tim - U  
 (5) Buzwell, Tim - U        9 - 10  
   (5) Buzwell, Tim - U        
 (28) Alani, Issa - U  10 - 8        
     (5) Buzwell, Tim - U      
 (21) Hydes, David - U    10 - 8      
   (12) Bonner, Adam - U        
 (12) Bonner, Adam - U  7 - 10        
       (5) Buzwell, Tim - U    
 (13) Chell, Matthew - U      10 - 5    
   (13) Chell, Matthew - U        
 (20) Stanbury, Jonathon - U  6 - 3        
     (4) Brooks, Rob - U      
 (29) -BYE-    6 - 10      
   (4) Brooks, Rob - U        
 (4) Brooks, Rob - U          
           (5) Buzwell, Tim - U
 (3) Von Westarp, Alard - U          10 - 7
   (3) Von Westarp, Alard - U        
 (30) -BYE-          
     (3) Von Westarp, Alard - U      
 (19) Davenport, Robin - U    10 - 8      
   (19) Davenport, Robin - U        
 (14) Poolton, Miles - U  10 - 4        
       (3) Von Westarp, Alard - U    
 (11) Batley, Juan - U      10 - 2    
   (11) Batley, Juan - U        
 (22) Baker, Jeremy - U  10 - 7        
     (11) Batley, Juan - U      
 (27) De Stefano, Antonio - U    10 - 8      
   (27) De Stefano, Antonio - U        
 (6) Donnelly, Paul - U  10 - 9        
         (3) Von Westarp, Alard - U  
 (7) Hyde, John - U        10 - 9  
   (7) Hyde, John - U        
 (26) Dunmow, George - U  10 - 5        
     (7) Hyde, John - U      
 (23) Maynard, Niall - U    10 - 7      
   (10) Eames, Peter - U        
 (10) Eames, Peter - U  3 - 10        
       (2) Ayanwale, Kola - U    
 (15) Phelps, Robert - U      7 - 10    
   (15) Phelps, Robert - U        
 (18) Dishman, Ben - U  10 - 7        
     (2) Ayanwale, Kola - U      
 (31) -BYE-    4 - 10      
   (2) Ayanwale, Kola - U        
 (2) Ayanwale, Kola - U          
           

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com