Final Results
Place Name Member # Club(s) Region Country
1 ESIMAJE-HEATH, Jacqueline 2166  South London Swords     
2 HUTCHISON, Jane 137  Bath Sword     
3T NAREY, Michele 1794  Bath Sword     
3T WRIGHT, Lucy 2127  Seacourt     
5 FRITH, Vivien 1822  Salle Ursa     
6 CLANCY, Caroline 1802  NLSC     
7 WILLIAMS, Lynn 1964  NLSC     
8 WALLS, Yvonne 275  Marshall     
9 BROWN, Silvia 81  Bedford     
10 SMITH, Lorna 2550  Strathclyde University     
11 HARRISON, Wendy 2466  Stratford     
12 KENNETT, Dominique 94143  Mallard     
13 FINDLAY, Angela 1778  Sidmouth     
14 SHEPHERD-FOSTER, Patricia 1684  MX     


Round #1 - Poule - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Region Country Status
1 HUTCHISON, Jane BATHS     
2 NAREY, Michele BATHS     
3 ESIMAJE-HEATH, Jacqueline SLON     
4 BROWN, Silvia BED     
5 WALLS, Yvonne MAR     
6 WRIGHT, Lucy SEAC     
7 CLANCY, Caroline NLSC     
8 HARRISON, Wendy STRF     
9 FRITH, Vivien 10  SU     
10 SMITH, Lorna 11  STRA     
11 SHEPHERD-FOSTER, Patricia 12  MX     
12 WILLIAMS, Lynn 999  NLSC     
13 FINDLAY, Angela 999  SID     
14 KENNETT, Dominique   MALL     

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
WALLS, Yvonne
MAR
1 V5 D1 V5 V5 D1 D4 3 0.50 21 20 +1
FINDLAY, Angela
SID
2 D0 D0 D2 D2 D2 D2 0 0.00 8 30 -22
HUTCHISON, Jane
BATHS
3 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 6 +24
WILLIAMS, Lynn
NLSC
4 D4 V5 D0 V5 D4 V5 3 0.50 23 21 +2
HARRISON, Wendy
STRF
5 D1 V5 D0 D2 D3 D3 1 0.17 14 27 -13
FRITH, Vivien
SU
6 V5 V5 D2 V5 V5 V5 5 0.83 27 17 +10
BROWN, Silvia
BED
7 V5 V5 D3 D2 V5 D2 3 0.50 22 24 -2

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
NAREY, Michele
BATHS
1 V5 D2 V5 V5 V5 D0 4 0.67 22 12 +10
SHEPHERD-FOSTER, Patricia
MX
2 D1 D1 D2 D1 D2 D0 0 0.00 7 30 -23
CLANCY, Caroline
NLSC
3 V5 V5 D0 V5 V5 D4 4 0.67 24 14 +10
WRIGHT, Lucy
SEAC
4 D0 V5 V5 V5 V5 D2 4 0.67 22 17 +5
KENNETT, Dominique
MALL
5 D0 V5 D0 D1 D3 D0 1 0.17 9 26 -17
SMITH, Lorna
STRA
6 D1 V5 D1 D4 V5 D0 2 0.33 16 25 -9
ESIMAJE-HEATH, Jacqueline
SLON
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 6 +24



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Region Country V V/M HS HR Ind Status
1T ESIMAJE-HEATH, Jacqueline SLON      1.00  30  +24  Advanced
1T HUTCHISON, Jane BATHS      1.00  30  +24  Advanced
3 FRITH, Vivien 10  SU      0.83  27  17  +10  Advanced
4 CLANCY, Caroline NLSC      0.67  24  14  +10  Advanced
5 NAREY, Michele BATHS      0.67  22  12  +10  Advanced
6 WRIGHT, Lucy SEAC      0.67  22  17  +5  Advanced
7 WILLIAMS, Lynn 999  NLSC      0.50  23  21  +2  Advanced
8 WALLS, Yvonne MAR      0.50  21  20  +1  Advanced
9 BROWN, Silvia BED      0.50  22  24  -2  Advanced
10 SMITH, Lorna 11  STRA      0.33  16  25  -9  Advanced
11 HARRISON, Wendy STRF      0.17  14  27  -13  Advanced
12 KENNETT, Dominique   MALL      0.17  26  -17  Advanced
13 FINDLAY, Angela 999  SID      0.00  30  -22  Advanced
14 SHEPHERD-FOSTER, Patricia 12  MX      0.00  30  -23  Advanced

Round #2 - DE - Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) HUTCHISON, Jane 
BATHS  (1) HUTCHISON, Jane 
(16) -BYE-   
    (1) HUTCHISON, Jane 
(9) BROWN, Silvia    10 - 5 
BED  (8) WALLS, Yvonne   
(8) WALLS, Yvonne  10 - 6   
MAR    (1) HUTCHISON, Jane 
(5) NAREY, Michele    10 - 4 
BATHS  (5) NAREY, Michele     
(12) KENNETT, Dominique  10 - 4     
MALL    (4) NAREY, Michele   
(13) FINDLAY, Angela    10 - 5   
SID  (4) CLANCY, Caroline   
(4) CLANCY, Caroline  10 - 1   
NLSC    (1) ESIMAJE-HEATH, Jacqueline 
(3) FRITH, Vivien    10 - 8 
SU  (3) FRITH, Vivien     
(14) SHEPHERD-FOSTER, Patricia  10 - 0     
MX    (3) WRIGHT, Lucy     
(11) HARRISON, Wendy    Opponent withdrew     
STRF  (6) WRIGHT, Lucy       
(6) WRIGHT, Lucy  10 - 8       
SEAC    (2) ESIMAJE-HEATH, Jacqueline   
(7) WILLIAMS, Lynn    10 - 8   
NLSC  (7) WILLIAMS, Lynn     
(10) SMITH, Lorna  10 - 6     
STRA    (2) ESIMAJE-HEATH, Jacqueline   
(15) -BYE-    10 - 5   
  (2) ESIMAJE-HEATH, Jacqueline   
(2) ESIMAJE-HEATH, Jacqueline     
SLON